Yazı Detayı
12 Nisan 2014 - Cumartesi 23:21
 
Dilovası Seçim Analizi
Baran EFENDİOĞLU
haberdilovasi@hotmail.com
 
 

30 Mart yerel seçimleri hayırlısıyla sonuçlandı. 

Evet, kısaca Dilovası seçimlerini analiz etmeye çalışacağım.

Çalışarak kazanılacak bir seçimden bahsedecek olursak bu seçimi CHP ve adayı Ercan Dalkılıç’ın kazanması gerekirdi.

Neden mi?

Seçime kazanacaklarına inan insanlar topluluğundan oluşan bir teşkilatlanma vardı.

Kazanacaklarından emin olmalarına rağmen son dakikaya kadar mücadele veren bir teşkilatlanma içerisindeydiler.

Özellikle psikolojik savaşı çok iyi yaptılar. Hep büyük fark atacaklarını söylediler ve kamuoyunu da hatta AK Parti seçmenini de buna inandırdılar.

Yaptıkları toplantılar. Mitingler, araç konvoyu ve katılımlarda iyi organize oldular. Basit örnekler verecek olursak; Konvoylarını izlediğimde sollamadan, sakin acele etmeden insanları nasıl etkileriz endişesiyle hareket ettiler. Mitinglerinde aralıklı durmaları çok sosyal medyada gündem olmasına rağmen çok güzel bir taktikti. Çünkü Dilovası kalabalık kitlelerden etkileniyordu 

Gerçekten Dalkılıç ve ekibi tabiri caizse tırnaklarıyla, yaklaşık dört yıldır verdikleri mücadeleyi CHP olmasına rağmen iyi sonuç aldılar. Herhangi bir sağ parti olsaydı bu seçimi alırlardı. Dalkılıç hayatının en büyük siyasi hatasını CHP’yi tercih ederek yaptı.

Bazıları “Dalkılıç çok vaat verdi, ne istersen yok demedi, müdürlük verdi” diyebilirler. Bu tartışılabilir ama politikacının tek sermayesi oy alacağı kitleleri etkileyecek vaatlerdir. Politikacılar vaat vermeden seçimi kazanmaları çok zor. Hele Dilovası’nda daha da zor.

Asıl tahlil edilmesi gereken beklide seçim vaatlerine kanan insanlar..

Tabi gönül isterdi ki adayların kalitesi, projeleri, meclis üyeleri fikirleri, misyonları yarışsın. Ama kısa yoldan zengin olmayı hayal eden topluluklarda bu mümkün değil. Burada Dilovası’nın geleceği genç bireylere çok iş düşüyor.

Seçimlerde Ak Parti’nin reklam panolarında yazdığı “üçlü olsun, güçlü olsun” sloganı kazandı.

Evet, ilçemizde Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan ve kadınlar üçlüsü seçimi kazandırdı.

Nasıl mı?

Dilovası muhafazakâr bir topluluk. Yıllardır CHP’nin ilçemizde aldığı oy oranı belliydi. Evet, Dalkılıç’a söz destek sözü veren insanların çoğu kadınları ikna etmekte zorlandılar. Bunu da oylar aslında CHP’ye değil, Ercan Dalkılıç’a veriyorsunuz söylemiyle aşmaya çalıştılar. Fakat olmadı…

Kadınlar Ak Parti iktidarıyla ekonomik rahatlığa kavuşmuştu. Okullara, devlet dairelerine, askeriyeye Başörtüleriyle rahatça girebildikleri gibi, çalışmaya da başlamışlardı. Peki, yıllarca bu yasakları savunan bir CHP’ye oy verirlermiydi Dilovalı kadınlar.

Oy vermediler ve Dilovası’nda Ak Partiyi ve Ali Toltar'ı başkanlık koltuğuna taşıdılar. Toltar gece gündüz çalışmasına rağmen, koltuğunu Dilovalı kadınlara borçlu olduğunu hiçbir zaman unutmamalı.

2004,2009 Dilovası yerel seçimlerine baktığımızda Ak Parti teşkilatı ve SKM seçim çalışması tam bir fiyaskoydu. Hele seçimin ilk günlerinde tam bir kargaşa hâkimdi.

Yaptıkları organizasyonlara baktığımızda bunu çok iyi görebiliyorduk. Araç konvoyu kalabalık olmasına rağmen güzergâh planlaması hatasında istenilen neticeyi veremediler. Diliskelsi’nde programın bitimine kadar kuramadıkları LED ekranı, coşkulu kalabalık ve gençlerin havai fişek gösterisi ile bertaraf oldu.

SKM, başkan adayından istenilen randevulara cevap vermede yetersiz kalıyordu. Hele bir kömür dağıtımı tam dillere destandı. Hangi akılla böyle bir riske girildi halen anlamış değilim. Bu tür çalışmalar seçimlerde büyük bir risktir. Seçmeni küstürme durumu söz konusu olabilir: Düşünsenize komşusu kömür alırken, kömür alamayan dar gelirli bir aileyi.

İlk başlarda Basında ve sosyal medyada yetersiz kaldılar fakat bunu sonradan yeterli olmasa da bir nebze aştılar. Belediye meydanında kurdukları LED ekran etkileyiciydi.

2004 seçimlerinde Ali Toltar’la çalışmış biri olarak bu seçimdeki performansı beni hayal kırıklığına uğrattı. Konuşmalarında heyecanını bir türlü aşamadı. Ama her şeye rağmen çok çalıştı. Ak Partiye gönül verenlerle birlikte çalıştı.

Seçim gününe kadar AK Parti teşkilat ve müşahitlerinin yüzlerindeki umutsuzluk ifadelerine rağmen seçimi kazanan Toltar başarının gerçek mimarının kadınlar olduğunu anlar umarım…

Evet, Dilovası’nda seçimi kızsanız da, darılsanız da Erdoğan ve Kadınlar kazandırdı.

Ve Dilovası’nda seçimin manşetini Kadınlar attı.

Halk oyunu kullandı ve tercihini yaptı.Şimdi sıra çiçeği burnunda Belediye Başkanı Ali Toltarda.

İnşallah ilçemiz için çocuklarımızın geleceği için hayırlı çalışmalara imza atar.

“Çocuklɑrınızɑ zengin olmɑyı değil, mutlu olmɑyı öğretin. Böylece, hɑyɑtlɑrı boyunca sahip olduklɑrı şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.”

 
Etiketler: Dilovası, Seçim, Analizi
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı