Yazı Detayı
11 Ocak 2014 - Cumartesi 22:24
 
At-ama-n Dilovası’ndan Ne İstiyor
Bilal KOCABAY
bilal.kocabay@haberdilovasi.com
 
 

Başka işi gücü olmayan, gazete gazete gezen emekli köşe yazarı racon kesmeye devam ediyor

Bir insanın köşe yazıları bu kadar mı çelişir, bu kadar mı yandaşlık kokar. Bir bakıyorsun sanayiciden yana, bir bakıyorsun “kendisi gibi sanayiciye destek veren” leri eleştiriyor. Yaşlılığına verecem ama edebim el vermiyor.
 
Ataman kendi ifadesiyle; Haddaneye izin verdiği için Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ı eleştiriyor. Eğer Yaman izin vermişse haklı bir eleştiri. Fakat yazının devamında Mermerciler OSB’ye izin vermediği içinde eleştiriyor.
 
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?
 
Ey At-ama-n senin gayen ne?
 
Gayen Üzümümü yemek, yoksa bağcıyı mı dövmek. Ama biz senin gayenin bağcıyı dövmek olduğunu çok iyi biliyoruz.
 
Sen değilmiydin Kömürcüler OSB’yi savunan, çevreye zarar vermeyeceğini iddia eden.
 
Sen değilmiydin yazında da belirttiğin gibi Çolakoğlu ve Dilerin çevreyi kirletmediğini söyleyen.
 
Sen değimliydin köşenden Dilovası’ndaki asıl kirliliğin Egzoz gazından kaynaklandığını yazan.
 
Peki, Dilovası halkı sizin bu sözlerinize nasıl inanır sanıyorsunuz.
 
Neymiş “Islah Organize Sanayi Bölgesi” bacasız sanayiymiş Sevsinler seni.
 
Çok istiyorsan İzmit’te, Yuvacık’ta boş arazi çok, Sayın Validen rica edersin oraya kurarlar.
 
Sahi Kocaeli Valiliğindeki resmi yazıyı sen nasıl rahatlıkla görüyorsun. Sakın Bilgi Edinme Yasası deme! Senin nasıl bilgi elde ettiğini çok iyi biliyoruz.
 
Yazında Dilovası’nın, bir zamanlar kiraz toplanan bahçeleri, balık tutulan iskeleleri olan şirin bir belde  olduğunu, 30 yıl önce sahilinde denize girildiğini, balığı yenildiğini, temiz havasının teneffüs edildiğini söylüyorsun
 
Evet, senin gibi görünürde OSB’leri savunup ta, aslında sanayicinin sözcülüğünü yapan siyasiler, bürokratlar, köşe yazarları sayesinde vahşi sanayileşme ile birlikte o bereketli topraklar üzerinde bilinçsiz ve plansız fabrikalar yapıldı. Şimdi sustuğunuz gibi o zamanlarda çevrenin kirlenmesine Dilovası’nın yok olmasına kör ve sağır kaldınız.
 
Evet, Ataman Bey sizin gibiler adınızda olduğu gibi Galip geldiler çevre kirliliğini oluşturmaya.
 
Bir zamanlar yüzdüğümüz denizi, Kiraz yediğimiz bağları, ülke ekonomisine katkı olsun diye feda ettiniz.
 
Ya bu ülke ekonomisine katkı sağlayacak başka Dilovası yok mu?
 
Haritada bir bakın sermaye güçleri tarafından işgal edilmiş başka bir yer var mı Kocaeli’de hatta Türkiye’de.
 
Daha bir iki hafta önce, Dilovası halkının gözünün içine baka baka Dilovası halkını enayi yerine koyarcasına “Kömürcüler OSB çevreyi kirletmiyor” diyenlerin sözcülüğünü yaptın.
Yazıyı merak edenler sayfayı  ziyaret etsinler. (http://www.belirtiyorum.com/http://www.belirtiyorum.com/galip-ataman-c30.html/tubitak-dilovasi-ndaki-tozlar-komurculerin-degil-y2727.html)
 
Oturduğunuz o deri koltuklardan kalkıp gece Dilovası'na bir gelin görün Çevre kirliğinin sebebi Egzoz gazımı yoksa sizin savunduğunuz OSB’lermi?
 
Galip efendinin sözlerine bakarmısınız “Çolakoğlu Metalürji, Diler Demir-Çelik Endüstrisi AŞ’nin de aralarında bulunduğu fabrikalar aldıkları önlemlerle bacalarından gaz ve tozun atmosfere yayılması engellendi, 7/24 on-line sistemi ile kontrol edilmeye başlandı, uymayanlara ağır para cezaları kesildi.” Ey Ataman gelde birkaç gün seni misafir edelimde gör yazından övdüğün bu fabrikaları sizin on-line sisteminize rağmen nasıl bırakıyorlar atmosfere dumanlarını.
 
Daha önce size cevaben yazmış olduğum bir yazıdan sonra yaşınıza hürmeten aramıştım, söz vermiştin geleceğim mutlaka Vali bey ile Dilovası’na sizi ziyarete. Adı üstünde at-ama-n Galip bey Dilovalılar yemez bu cambazlıkları!
 
Düştüğünüz çelişkiye bakın Başkan Yaman’a haddaneye izin verdi diyorsun aynı işi yapan fabrikaların çevreyi kirletmediğini söylüyorsun.
 
Yeri gelmişken gazetemiz "Makinacılar OSB'de Büyük Vurgun" iddiayı dile getirdikten sonra Galip beyin böyle bir yazı yazması aklımıza farklı sorular getirmiyor değil
 
Vali Bey geldi esti, gürledi ve muhtemelen gidiyor. Dilovası için umut olmuştu valimiz, âmâ her zaman ki gibi hayal kırıklığına uğradık. Doğru ya Kömürcüler OSB’den, Makinacılar OSB’den, İmes OSB’den ve Dilovası OSB’den yüklü burs ve bağışlar toplamıştı. Bizde bir ara bunu irdeleyelim Dilovası Halkımız ile, Dilovalı STK ve Gazetecilere rüşvet aldı iftirası atan Galip ve Vali bey’e!
Yeter artık düşün Dilovası halkının yakasından
 
Bu halka bir faydanız yok, bari oturduğunuz yerden ahkâm kesmeyin.
 
Bırakın kendi küçük dünyasında mutlu bir şekilde yaşama mücadelesi veren bu halka zulmetmeyi.
 
Sahi Mermercileri belirli periyotlarla niçin bu kadar can siperane savunuyorsun?
 
Yoksa Galip bey yoksa sendemi 500 bin Dolar peşindesin?
 
Etiketler: Ataman, Dilovası’ndan, Ne, İstiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı