Haber Detayı
13 Haziran 2009 - Cumartesi 00:00
 
Yaman Sanayicilerle Buluştu
Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman Sanayicimizle ele ele vererek, yeni bir Dilovası’nı inşa edeceğiz. Sanayicilerimizden, Dilovası’nda yaşayan gençlerimizi istihdam etmelerini bekliyoruzdedi.
GÜNCEL Haberi
Yaman Sanayicilerle Buluştu

Başkan “Dilovası, örnek ilçe olacak”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası’nda iş yapan sanayici ve iş adamlarıyla yemekli toplantıda bir araya geldi. Tavşancıl’daki Sahil Restaurant’ta gerçekleşen yemeğe 100’e yakın sanayici ve iş adamı katıldı. Dilovası’nda ilk kez düzenlenen böyle bir organizasyonda sanayicilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti aktaran Başkan Karaosmanoğlu, ‘’İzmit Körfezi’ni havadan, karadan ve denizden kontrol altında tutuyoruz. Hiç kimse havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletemez. Sanayicimiz, üreticimiz başımızın tacıdır. Hem halkımıza, hem sanayicimize hizmet veriyoruz. Dilovası’nda artık hava kirliliği kalmadı. Önümüzdeki dönemde sanayicilerimizle el ele vererek pozitif enerjimizi, sinerjiye dönüştüreceğiz ve Dilovası’nı Türkiye’ye örnek bir ilçe haline getireceğiz’’ dedi.
 
 
SANAYİCİLER BULUŞTU

Dilovası’nda sanayici ve iş adamlarıyla yerel yönetimleri bir araya getirerek sıkıntıları paylaşmayı amaçlayan toplantıya Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Dilovası Kaymakamı Hasan Gür, Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi(DOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker, Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, Türkkan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Türkkan ile çık sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.
 
YENİ BİR DİLOVASI İNŞA EDECEĞİZ

Toplantıya ev sahipliği yapan Dilovası Belediye Başkanı Yaman, ilçenin bugün hiç hak etmediği bir yerde olduğunu, bunun da geçmişte yapılan yanlışlardan kaynaklandığını söyledi. Yaman, ‘’Dilovası, Türk sanayisinin çok önemli bir yerinde, ancak Dilovası halkı ve sanayicisi, geçmişten bugüne yeterince hizmet alamadı. Biz geçmişi bir yana bırakıp, artık geleceğe bakıyoruz. Sanayicimizle ele ele vererek, yeni bir Dilovası’nı inşa edeceğiz. Sanayicilerimizden, Dilovası’nda yaşayan gençlerimizi istihdam etmelerini bekliyoruz. Belediye olarak sanayicilerimize asla fatura kesmeyeceğiz. Ciddi projelerimiz var, bunları Büyükşehir’le beraber yapacağız. Sanayicilerimizden eğitim alanında destek bekliyoruz’’ açıklamasını yaptı.
 
SANAYİCİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR

Ardından söz alan kaymakam Göç, Dilovası’ndaki hava kirliliğinde geçmişle karşılaştırılmayacak kadar iyileşme olduğunu söyledi. Kaymakam Göç, ‘’Dilovası’nda halk ile sanayici aynı havayı soluyor’’ dedi. Böyle bir toplantıda sanayicilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Sanayicimiz ve üreticimiz başımızın tacıdır. Siz üretim, biz hizmet sektöründeyiz. Biz hem halkımıza, hem sanayicilerimize hizmet ediyoruz. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Biz yerli ve yabancı üreticilerimizi seviyoruz. Sizler üretecek, satacak, gelir elde edecek ve vergi vereceksiniz, biz de bu vergilerle hem halka, hem de size hizmet edeceğiz. Bu ülke zenginleşmeli ki, biz de yerelde daha güzel hizmetler yapabilelim’’ ifadesini kullandı.
 
KÖRFEZ’DE 10 ARITMA TESİSİ

Bulundukları Tavşancıl sahilinde devam eden çevre düzenlemesi çalışmalarını da hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Bu sahillerimiz, Kocaeli’ye yakışır, sanayicimize yakışır, halkımıza yakışır bir hale gelecek. Bakın Yalova’ya bağlı Altınova’dan Gebze’ye kadar 8 adet arıtma tesisini işletiyoruz. Dilovası ve Gebze’deki arıtma tesisleri de tamamlanınca bu sayı 10’a çıkacak. Bu kadar arıtma tesisi Türkiye’de başka bir ilde daha yok. Kandıra’da da içme suyu ve atık su arıtma tesisleri yapıyoruz. Biz sanayicimizin yanındayız, ama onlara her zaman havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyin dedik. Bizim sanayicimiz Kocaeli’yi ve İzmit Körfezi’ni kirletmeyecek. Bu kentte 1.5 milyon insan yaşıyor. Sanayicimiz her türlü önlemi alacak.’’
 
KÖRFEZ’E GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ

Sanayicilere seslenerek, ‘’Benim havamı, suyumu, toprağımı hiç kimse zehirleyemez’’ diyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Biz bununla ilgili önlemlerimizi aldık. Denize inip kalkan uçağımızla Türkiye’de ilk defa havadan denetim yapıyoruz. Eskiden gemiler bütün pisliklerini denize bırakıyordu, çünkü İzmit Körfezi’nin bir sahibi yoktu. Şimdi hiçbir gemi pislik bırakamıyor, gemilerden gelen pislik bitti. Bu denize gözümüz gibi bakıyoruz. Bakın şimdi bu denizin kenarında yemek yiyoruz, eskiden kokudan yaklaşamazdınız. Bu dertlenmek ve sahiplenmekle oluyor. Bu kent sanayi kenti olmasına rağmen havasıyla, suyuyla, toprağıyla, doğasıyla dünyada yaşanabilecek en güzel kentlerden biridir. Kocaeli için severek, inanarak çalışıyoruz. Vatandaşımızın mutluluğunu gördüğümüz zaman, biz de mutlu oluyoruz’’ ifadesini kullandı.
 
GERİ KALMIŞLIK İMAJI SİLİNECEK

‘’Dilovası, Kocaeli’nin en geri kalmış bölgesidir’’ imajını ortadan kaldıracaklarını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı; ‘’Bu pozitif enerjiyle olacak. Dilovası’nda çok önemli değişiklikler yapacağız. Elele vererek pozitif enerjimizi, sinerjiye dönüştüreceğiz ve Dilovası’nı Türkiye’ye örnek bir ilçe haline getireceğiz.’’
 
DOSB: DİLOVASI’NDA HAVA KİRLİLİĞİ YOK

Yemekli toplantıda konuşan DOSB yetkilileri ve sanayiciler de, böyle bir organizasyonun düzenlenmesini sağlayan belediye başkanlarına teşekkür etti. DOSB yöneticileri ve Dilovası’nda fabrikaları bulunan sanayiciler, ‘’Kendimizi Dilovalı olarak görüyoruz. Geçmişte hava kirliliğiyle ilgili sorunlarımız vardı, ama artık Dilovası’nda hava kirliliği yok. Dilovası’nın adı artık kirlilikle anılmıyor. Dilovası’nda eğitime destek vereceğiz. DOSB olarak, endüstri meslek lisesi inşa edeceğiz. Dilovası halkı iş bulamıyor, sanayici ise vasıflı eleman bulamıyor. Yetişmiş eleman ihtiyacını Dilovası’ndan karşılamak amacıyla belediyeyle iş birliği içinde olacağız. Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz arkalarında olacağız’’ bilgisini verdi.
 
 
KO-MEK, MESLEK KURSLARI AÇACAK

Yeniden söz alan Başkan Karaosmanoğlu, vasıflı eleman ihtiyacının KO-MEK’in açtığı kurslardan karşılanabileceğini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bizim KO-MEK kurslarımız var. Bu güne kadar binlerce kişi uluslar arası geçerliliği olan sertifikalar aldı. Kent adına güzel bir hizmet veriyoruz. Hangi sanayicimizin, hangi alanlarda yetişmiş elemana ihtiyacı varsa Dilovası’nda KO-MEK olarak kurslar açarız. Üretime katkı sağlayacak elemanların yetişmesinde hizmet vermeye hazırız’’ dedi. Başkan Karaosmanoğlu’nun bu sözleri sanayiciler tarafından memnuniyetle karşılandı.
 
ÇİLER: KO-MEK, AKADEMİ OLMUŞ

GTO Başkanı Çiler de mikrofona gelerek, Türkiye’nin geçmiş yıllara oranla çağ atladığını dile getirdi. GTO Başkanı Çiler, şunları söyledi; ‘’Sanayinin kalbi Dilovası bölgesindedir. Sanayici çevreye duyarlıdır, çevreye zarar vermez. KO-MEK büyük bir proje. 60-70 yaşında insanlar, KO-MEK’e bilgisayar kursuna geliyor. Vasıfsız eleman seçerken bile, Dilovası’nda yaşayanlardan seçmemiz gerektiğini düşünüyorum. KO-MEK artık bir kurs değil, bir akademi olmuş. Ara elaman konusunda Dilovası’nda kurslar açılabilir’’
 
LÜTFÜ TÜRKKAN’IN ÖNERİSİ

Yemekte son olarak söz alan Türkkan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Türkkan ise bir öneri getirdi. Türkkan, Dilovası’nda sanayi bölgelerinin içinde yer alan yerleşim alanlarının başka bölgelere taşınmasını teklif etti. Son genel seçimlerde MHP’den milletvekili adayı olan Türkkan, ‘’Dilovası, sanayiyle yerleşim alanlarının iç içe olduğu bir yer. Sanayici burada güvenlik problemi yaşıyor. Çalışanların işe gidiş gelişlerinde sıkıntılar yaşanıyor. Dilovası’nı yeni baştan imar etmenin yolu, yerleşim bölgelerini yakındaki başka iskan alanlarına taşımaktan geçiyor. Dilovası’nda sanayinin içinde kalan yerleşim alanlarını, başka yerlere taşımalıyız. Kamuya ait alanlarda yapılan evler var, buralar sanayicilere satılırsa gelir elde edilmiş olur. Hem de buralarda yaşayanlar yapılacak yeni ve modern evlerle daha iyi şartlarda yaşama imkanına kavuşur’’ önerisinde bulundu. Toplantı bu konuşmaların ardından sona ererken, bu tip buluşmaların sık sık yapılması temennisinde bulunuldu.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: yaman, sanayicilerle, buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı