Haber Detayı
14 Aralık 2014 - Pazar 00:24
 
Nubihar 'Din, Dil ve Kimlik' Paneli
Kocaeli Nûbihar Gençlik Girişimi tarafından Din, Dil ve Kimlik Paneli düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Nubihar 'Din, Dil ve Kimlik' Paneli

Kocaeli Nubahar Gençlik Girişimi, "Din, Dil ve Kimlik" başlıklı paneli İzmit Sivil Toplum Merkezi'nde düzenledi. Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen, Araştırmacı-Yazar Muhyiddin Kaya ve Kocaeli Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr Yücel Demirer'in panelist olarak katıldığı panele çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütleri yöneticileri de katıldı. Moderatörlüğünü Sosyolog Ekrem Malbat'ın yaptığı panelde, ilk olarak söz alan Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen, "Varlık ve statü açısından dil" konusu üzerine değerlendirmelerde bulundu. 
 
'Halklar anadillerinde konuşmak için bir çok bedel ödedi'
 
Türkiye'de anadil sorununun Cumhuriyetin kuruluşu ile daha da ağırlaştığını ifade ederek, "O zaman bütün yurttaşların kendilerini özgür hissedecekleri kendilerine ayrım yapılmadığını beyan eden bir hak hukuk var edilmiş olsaydı bu iş daha farklı bir zeminde çözülebilirdi" dedi. Dil konusunun çok önemli bir konu olduğunu, sorunun bir statü çerçevesinde ele alınması gerektiğinin altını çizen Bilgen, Türkiye'de tek dil üzerine kurulu bir sistemin işletildiğini belirterek, şunları aktardı: "Bazıları dil hakkı topluluk hakkı değildir, bireysel haktır tartışması yapıyor. Tarifin kendisinin bir önemi yok. Siz doğru olanı yapın tarifinizin tanımınızın bir önemi yok. Ama bunu sanki sorun 80 yıldır yaşanmamış gibi, Anadolu'ya göç etmiş halkların kimliklerine kültürlerine yasaklamalar engellemeler hiç olmamış gibi davranırsanız olmaz." 
 
Halkların anadillerinde konuşmak için bir çok bedel ödediğini hatırlatan Bilgen, "Bunun için de bu sorunun çözümü için büyük düzenlemeler gerekiyor. Öyle makyaj ve görüntü olarak değil resmin esasını değiştirmek gerekiyor" dedi. Son olarak Rojava'da Kürtlerin dilleri ile ilgili bir statü elde ettiğini ve Türkiye'nin Rojava'daki durumdan bağımsız düşünülemeyeceğini aktaran Bilgen, hükümete seslenerek, "Bu durumu seçmeli derslerle geçirme lüksünüz yok" dedi.
 
'Türkiye'de farklılıklar din üzerinden izole ediliyor'
 
Bilgen'in ardından "Dini referanslar açısından dil" konusu üzerine düşüncelerini belirtmek için söz alan Araştırmacı-Yazar Muhyiddin Kaya ise, dinin bir çok farklılığı içinde barındırdığını belirterek, dinin kendini inşa sürecinin dil üzerinden olduğunu ifade etti. Peygamberlerle ilgili geçen metinlerde "Biz kendi kavminin lisanıyla konuşmayan hiçbir peygamber göndermedik" diye geçtiğini belirten Kaya, Türkiye'de siyasetin daha çok din üzeriden farklılıkları izole etmeye çalışarak asimileye ön ayak olduğunu vurguladı. 
Türkiye'de farklılıkları inkar eden bir anlayışla karşı karşıya olduklarını ifade eden Kaya, şöyle devam etti: "Dil ve kimlik inanç için önemlidir. Çünkü onurunu, haysiyetini ve var oluşunun nedenleridir. Bu bağlamda Kürtlerin dil üzerine bir mücadelesini görüyoruz. Bu mücadeleyi sürdüren farklı dil ve kimlikler olabilir. Bu mücadeleyi vermelerinin nedeni ise bir başkası tarafından hakir görünme ve onların değerlerinin itibarsızlaştırılmasına karşı verilen bir tepkidir." 
 
'Kürtçe mücadelesi fiili bir mücadeledir'
 
Son olarak söz alan Yard. Doç. Dr Yücel Demirer ise "Din ve kimlik" üzerine konuştu. Kobanê ve Filistin'de yapılan katliamları kınayarak konuşmasına başlayan Demirer, Türkiye'deki Kürtçe anadil mücadelesinin fiili bir mücadele olduğunu belirterek, kimliklerin varlığa anlam verdiğini ve kişinin de kendini tarif ederken kendini hissettiği gibi ifade etmeye çalıştığını, bundan dolayı da kimliğinin öneminin ortaya çıktığını aktardı. İnsanı oluşturan katmanların içinde genellikle bir tanesinin ön plana çıktığını belirten Demirer, kişinin kimliğinin ne olduğunun çevresel koşullarla belirlendiğini aktardı. Demirer, "Kişinin etnik kimliği, anadili saldırı altında ise, varlığım karda yürüyen Türklerin kart kurt sesiyle bağlantılanarak aşağılanmışsa benim etnik ya da dinsel kimliğimi yapılandırmam, içinde bulunduğum mazlum tarafta mıyım, ezilenlerin tarafında mıyım bunun tercihini yapmamda anlamlı oluyor" dedi. 
 
 
Yapılan konuşmaların ardından panel soru ve cevaplarla son buldu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Nûbihar, Gençlik, Girişimi, tarafından, Din, Dil, Kimlik, Paneli, düzen
Yorumlar
Haber Yazılımı