Haber Detayı
03 Temmuz 2009 - Cuma 00:00
 
KAMUYA 120 BİN İŞÇİ ALINACAK
Kamuya alınacak 120 bin işçi için müracaatlar başlıyor. Bu kişiler valiliklerce işe alınacak.
GÜNCEL Haberi
KAMUYA 120 BİN İŞÇİ ALINACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer işsizliği azaltmak için 120 bin kişinin geçici istihdamına yönelik alımların önümüzdeki hafta başlayacağını müjdesini verdi. Dinçer, Bakanlar Kurulu'nda pazartesi günü imzayı açılan kararnamenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından geçici istihdam alımlarını alınacağını açıkladı.

Müracaatlar başlıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bakanlar Kurulu kararnamesinin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından alımların önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı. Dinçer, geçici istihdamın hizmet satın alma suretiyle yapılacağını belirtti. Hangi ilde, kaç kişinin istihdam edileceğine ilişkin valilikler tarafından duyurular yapılacağını vurgulayan Dinçer, vatandaşların valilikler tarafından yapılacak duyuruları takip etmelerini istedi.

Ağaçlandırma, çevre ve bina temizliğinde çalışacaklar
2010 sonuna kadar geçici olarak istihdam edilecek 120 bin kişinin ağaçlandırma çalışmaları, çevre temizliği, kamu binalarını temizliği ve okulların bakım ve onarımı gibi işlerde istihdam edileceğini ifade eden Dinçer, “Okullarda 3-4 saat çalışarak istihdam edilecek gençlerimiz okulların temizliğini yapacak” dedi.

100 bin kişiye maaşlı meslek kursu
Bakan Dinçer, geçtiğimiz yıl 57 bin kişiye meslek edindirme kursları verildiğini belirterek, “Bu yıl da 100 bin kişiye meslek edindirme kursu vermeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yılda verilecek kurslarla birlikte 200 bin kişiye meslek edindirme kursu verilecek. Bu kursları katılanlara 330 TL maaş da ödeniyor” dedi. Dinçer krizin etkilerini azaltmak için işçisini çıkartan firmalardan işçisini geri alanlara maaşların devlet tarafından ödeneceğini söyledi.


Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: kamuya, 120, bin, işçi, alinacak
Yorumlar
Haber Yazılımı