Haber Detayı
28 Mayıs 2009 - Perşembe 00:00
 
“Fetih ve Gençlik Koşusu”
Anadolu Gençlik Derneği tarafından İstanbul’un Fethi ve Atatürk’ün Samsun’dan yola çıkması “Fetih ve Gençlik Koşusu” nun son ayağı ilimizde yapıldı
GÜNCEL Haberi
“Fetih ve Gençlik Koşusu”

 

AGD tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethi, Atatürk tarafından Samsun’dan başlayan milli mücadelesinin önemine vurgu yapmak amacıyla “Fetih ve Gençlik Koşusu” geleneksel olarak yapılmaya devam ediyor. Koşunun son ayağı ilimizde yapıldı. Kandıra Sapağında başlayan koşu D-100 Karayolunu takiben Merkez Bankasında son buldu. Yarışmada dereceye girenlere madalyaları verildi.

 AGD Başkanı Ahmet Özen “Tarih ibret alınacak olaylarla doludur. Bunlardan iki tanesi mayıs ayı içerisinde olmuştur. Altın harflerle geçmişimize kazınan hadisenin ilki Fatih Sultan Mehmet Han’ın Peygamber Efendimizin sözlerine mashar olup gerçekleştirdiği İstanbul’un fethi, diğer Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılması için Samsun’a ayak basmasıdır” dedi.

AGD olarak tarihimizde çığır açan milletimize ışık tutan bu iki olaya önem verdiklerini belirten Başkan Özen “Bu iki olayın en güzel şekilde gençliğimize anlatabilmek için “Fetih ve Gençlik Koşusunu” organize etmiştir. Her yıl geleneksel olarak gençlik haftası içerisinde düzenlenen “Fetih ve Gençlik Koşusu” ile ülke gençliğinin milli ve manevi değerlerine sahip çıkıp yeninden çağa damgasını vuracak gençlerin yetişmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

19 Mayıs’ta Samsun’da start alan “Fetih ve Gençlik ve Koşusu” İstanbul’da son bulacağını altını çizen Özen “Koşu Amasya, Çorum, Kırıkkale, Ankara, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli istikametinde devam edip 30 Mayıs’da İstanbul’da son bulacaktır. Gençlik haftası münasebetiyle 90.yılında gerçekleştirilen bu organizasyon sonunda İstanbul’da AGD tarafından tertip edilmiş olan “Fetih Şöleni”ne herkesi bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: fetih, gençlik, koşusu
Yorumlar
Haber Yazılımı