Haber Detayı
11 Haziran 2009 - Perşembe 00:00
 
EYÜP AYARDAN DİLOVASI AÇIKLAMASI
Ak Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayardan çevre açıklaması,İşte Ayarın Dilovası ile ilgili açıklaması şöyle,
GÜNCEL Haberi
EYÜP AYARDAN DİLOVASI AÇIKLAMASI

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yasama döneminde Dilovası’yla ilgili TBMM’de başkanlığını yaptığım bir meclis araştırma komisyonu kurmuştuk

 

Komisyon çalışmalarının olumlu etkilerini hep beraber görmekteyiz. Dilovası’nın 2 ayrı noktasında  2 sabit istasyon kurarak Türkiyede ilk kez online hava kalitesi ölçümü yapmaktayız. Bu ölçümler 24 saat gece gündüz anlık olarak yapılıp Çevre Müdürlüğümüzce takip edilmektedir. Ayrıca Dilovasında Tübitak bir mobil ölçüm aracıyla bilimsel çalışma amaçlı hava kalitesi ölçümü yapmaktadır. Şikayete, fotoğraf ve kanıta gerek kalmadan bölgedeki tesisler gözlem altında tutulmakta, personel araç-gereç ve zaman tasarrufu sağlanmakta, ayrıca isteyen her vatandaşımız internetten günlük olarak ölçüm sonuçlarını takip edebilmektedir.

 

Gebze ve Dilovası’nda, yapımı devam eden iki adet arıtma tesisiyle bölgenin tüm evsel ve endüstriyel atıklarının arıtılmasını sağlayacağız.  Denizin kirliliğinin önemli bir bölümüne sebep olan bu kirlilik de bu sayede önlenecek. Dilovasındaki kirliliğin önemli bir sebebini de komisyon çalışmaları esnasında özellikle kışın “kalitesiz kömür kullanımı” olduğunu tesbit etmiş ve doğalgazın acil olarak bölgede yaygınlaştırılmasının gerekliliğini ortaya koymuştuk. Bu sayede doğalgazın bölgeye gelmesi ve yaygınlaşması da ivme kazandı.

 

Dilovası Komisyonunda üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri de, bugünlerde bölgedeki bir boya ve kimyevi madde deposunda çıkan yangınla gündeme gelen, “yanıcı ve patlayıcı maddeler ihtiva eden tanklar” konusu olmuştur. 1000’e yakın tank hem de birbirlerine çok yakın   bitişik vaziyette bu bölgede bulunuyor. Bunlarla iç içe geçmiş konutlar var. Asıl risk burada mevcut. Bunların içinde ruhsatsız olanlar da var. Bizim Komisyon raporundaki önerimizde Dilovası’na yanıcı ve patlayıcı madde ihtiva eden yeni tankların kesinlikle yapılmaması yönünde oldu. Mevcut tanklar konusunda ise çevre kirliliğine, yangın ve afet durumlarına karşı gerekli önlemlerin kısa vadede alınması ise raporumuzda yer verdiğimiz bir diğer önerimizdi.

 

Biz raporumuzda belirlediğimiz her sorun konusunda çözüm yollarını, sorumlu olan kurum ve kuruluşları  ve üzerlerine düşen görevleri tek tek yazdık. İlgili kurum ve kuruluşlarımızda raporlarımız mevcut. Yeni tank yapılmamasını istediğimiz halde, tehlikesiz maddeler için ruhsat alıp, içine yanıcı ve parlayıcı  maddelerin depolanacağı yeni tanklar yapmak isteyenlerin olduğunu duyuyorum. Altını çizerek söylüyorum; tüm yetkililerin, kurum ve kuruluşların bu konuda azami hassasiyet göstermeleri gerek. Yeni tanklara gerek yok.

 

Dilovası sanayi için cazibe merkezi diye bu küçücük çanak gibi alana her şeyi sığdırmamız mümkün değil. Her seferinde, “Allah korudu, facianın kapısından döndük”, diyerek bu korkuyla yaşayamayız. Bu konunun çözülmesi lazım. Her şey para demek değil. Asıl önemli olan çevre ve insan sağlığıdır. Unutmamak gerekir ki 1999’da, depremin verdiği yıkımdan başka, Tüpraş’ta çıkan yangının büyümesinden ayrıca çok  korkmuştuk. Dilovası’nı ilçe yapmamızın ana sebebi, bölgenin bu tip önemli sorunlarını bir an önce çözmesini sağlamaktır. Buradaki keşmekeşin ortadan kalkması, sanayi ve konutların ayrılması, disipline edilmesi,  güvenliğin sağlanması, etkin planlama yapılabilmesi ilçe olmasıyla daha da mümkün olacaktır. İlçe, kentsel dönüşüm ve yeniden yapılanmasıyla daha derli toplu, yaşanılabilir  güzel bir şehre dönüşecek.”

 

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: eyüp, ayardan, dilovasi, açiklamasi
Yorumlar
Haber Yazılımı