İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
BÜYÜK HEDEFLERİM VAR
BÜYÜK HEDEFLERİM VAR
Haber Detayı
23 Nisan 2009 - Perşembe 00:00
 
ERBAKAN IN İRAN GEZİSİ
Bir haftalık İran gezisini sürdüren 54. Hükümet Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ın, temasları devam ediyor.
GÜNCEL Haberi
ERBAKAN IN İRAN GEZİSİ

ERBAKAN RAFSANCANİ’DEN SONRA HATEMİ İLE GÖRÜŞTÜ…


Bir haftalık İran gezisini sürdüren 54. Hükümet Başbakanı  ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, temaslarını sürdürüyor. Önceki gün eski İran Cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani ile yaklaşık iki saatlik bir görüşme gerçekleştiren Erbakan, İran eski Cumhurbaşkanlarından Hatemi ile de  bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler, D-8 ve yeni bir dünyanın kurulması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.  Erbakan ayrıca, Tahran Şehir Konseyi’nde de bir konuşma yaptı.


HATEMİ: “İRAN GEZİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ”
Erbakan’ın İslam dünyası için önemli bir lider olduğunu söyleyen Hatemi, Erbakan’ın fikirleriyle İslam dünyasına yol çizen bir devlet adamı olduğunu ve kendisini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Hatemi, bu memnuniyetini  “Zatialinizin İran gezisi bizim için çok değerlidir”  sözleriyle ifade ederken, bu ziyaretin Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler açısından da büyük önem taşıdığının altını çizdi.


“D-8 ZATİALİNİZİN ESERİDİR”
Sözlerine, “Ümit ederim ki, bütün müslümanlar, İslam dünyası ve yaşadığımız zor bölge ve insanlık zatialinizin derin tecrübe ve yol gösterici fikirlerinden faydalanacaktır”  diye devam eden İran eski Cumhurbaşkanı Hatemi, “D-8 zatialinizin eseridir. Benim Cumhurbaşkanlığım döneminde D-8 hususunda üç tane çok olumlu toplantı gerçekleştirildi” dedi.  Hatemi, ancak geldiğimiz noktada D-8’in olması gereken yerde olmadığını ve D-8 üyesi ülkelerin çok daha büyük çabalar sarf etmesi gerektiğini kaydetti.
Türkiye ile İran’ın güçlü ve stratejik bir işbirliği içerisinde olması gerektiğini söyleyen Hatemi, 54. Hükümet Başbakanı Erbakan döneminde iki ülke ilişkilerinde çok iyi bir dönem yaşandığını hatırlattı. Hatemi, “Türkiye ile İran el ele verdiğinde dünyadaki her gelişmede büyük bir payı olacaktır. Ülkelerimizin İslam uygarlığının gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. İran ve Türkiye arasındaki güçlü bir işbirliği insanlığa da büyük faydalar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.


ERBAKAN: “D-8’LER ‘YENİ BİR DÜNYA’NIN ANAHTARI OLACAK”
54. Hükümet Başbakanı ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan da konuşmasında ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulması üzerinde durdu.  İnsanlığın savaş ve sömürü dünyasından kurtuluşunun tek yolunun zulüm ve sömürü yerine adaleti ve barışı esas alan ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulması olduğunu  söyleyen Erbakan, BM, Dünya Bankası, IMF, UNESCO gibi kuruluşların Yalta Konferansı’ndan sonra kurulduğunu ve bu uluslar arası kuruluşlar eliyle dünyanın tek bir merkezden idare edildiğini hatırlattı. Böylece ırkçı emperyalizmin insanlığı bir taraftan ekonomik olarak sömürdüğünü, diğer taraftan da savaş ve işgallerle gözyaşına  boğduğunu vurgulayan Erbakan, “D-8’ler nüfus itibariyle en büyük bloktur. Ciddi bir işbirliğiyle dünyaya yön verebilecek bir güçtür. Biz D-8’lerle ‘yeni bir dünya’nın çekirdeğini oluşturduk. Güçlü ve kararlı bir D-8 ‘yeni bir dünyanın’ yolunu açacaktır. İnsanlık yeni bir dünyayı özlemle beklemektedir” dedi.


MÜSLÜMANLAR ‘NİHAİ BİLDİRİ ALDATMACASI’NDAN KURTULMALI
Irkçı emperyalizmin işgalleri ve zulmü karşısında Müslüman ülkelerin artık işbirlikçi anlayışı terk etmesi gerektiğini anlatan  Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ırkçı emperyalizmin işbirlikçilikten beslendiğini belirtti. Irkçı emperyalizmin Sovyet blokunun dağılmasından sonra kendisine İslam dünyasını düşman olarak seçtiğini ve işgal ve savaş dönemini başlattıklarını kaydeden Erbakan, Irak ve Afganistan işgallerini ise son örnekler olarak gösterdi. Irak ve benzeri işgaller karşısında Müslümanların ise ‘Nihai bildiri’ aldatmacası içerisinde olduğunu açıklayan Erbakan, “Müslüman ülkeler toplanıyor ve ‘ABD Irak’tan derhal çıkmalıdır’ diye nihai bildiri yayınlıyor. Bu böyle böyle sürüp gidiyor ama değişen hiçbir şey olmuyor. Zaman nihai bildiri zamanı değildir. Artık ciddi bir çalışmana dönemine girmemiz lazım” diye konuştu.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: erbakan, in, iran, gezisi
Yorumlar
Haber Yazılımı