İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
23 Nisan 2009 - Perşembe 10:34
 
BÜYÜK HEDEFLERİM VAR
Dilovası Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Uyar, Dilovası nda farklılık yaratmak istiyor. Uyar ın hedefi; eski Dilovası imajını silip, mevcut durumun üstüne çıkmak
RÖPORTAJ Haberi
BÜYÜK HEDEFLERİM VAR

Dilovası Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Uyar, Dilovası nda farklılık yaratmak istiyor. Uyar ın hedefi; eski Dilovası imajını silip, mevcut durumun üstüne çıkmak

Dilovası...İlimize hem uzak, sanayisindeki kazanımlarıyla bir o kadar da yakın, en önemli yerleşim alanlarından biri...Türkiye nin dört bir yanından göç edenlerin, ekmek parası umuduyla gelip yerleştikleri bir yer. Bu mozaik yapıda yaşanan zorluklar, tüm konularda olduğu gibi eğitimde de kendini gösteriyor.

Dilovası, eğitim konusunda her nedense hep öksüz kalmış, ilçemizle çok da ilgilenilmemiş. Yeni ilçe olmasıyla birlikte ilçe müdürü veya şube müdürü olarak atamaları yapılan yöneticilerin çoğu görevi kabul etmedi.

Çünkü Dilovası nda diğer alanlarda olduğu gibi  eğitim alanında da bir çok problem vardı. Gebze ye bağlı bir beldeyken, bağımsız ilçe olan ve hayal ettiklerinin yavaş yavaş gerçeğe dönüşme umuduyla dolan ilçemizden artık bizler de çok şeyler bekliyoruz.

Dilovası Hasan Ali Yücel İ.Ö.O. nun 2. katını kullanan milli eğitim, genç müdürü ve çalışkan personeliyle bir bütün oluşturuyor.

İlçe müdürlüğünde, müdür, öğretmen, personel demeden herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Neler mi yapılıyor? Buyrun, ilçenin genç Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Uyar a kulak verelim.

Sayın Uyar, kendinizi bizlere biraz tanıtır mısınız?

İlçenize daha önce yapılan atamalarda kimse görevi kabul etmedi. Öncelikle sizi cesaretinizden dolayı kutluyoruz?

İlçemizde kaç kişi yaşıyor, okul ve öğrenci sayısı hakkında bilgi verir misiniz

10 BİN ÖĞRENCİMİZ VAR
Bu yıl kayıtlarınız nasıl, toplam kaç kişi birinci sınıfa başladı?

İlçede öğretmen sayısı kaçtır, göreve başladığınızda ilk icraatınız ne oldu?


Okul öncesi eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz, ilçenin bu konudaki hedefleri nedir?
Okul öncesiyle ilgili olumlu şeyler düşünüyorum. Bu konuda il müdürümüzün de talimatı var. İlçede anaokulu yok, ancak okul öncesi sınıflarımız azami olarak doldurulacak.


İlçede bu yıl eğitime açılacak yeni okullarınız var mı?
İlçemizde yeni yapılan okul yok. Ancak hayırsever vatandaşlarımız tarafından yatırılan Solventaş İ.Ö.O. ya ek bina yapılıyor. Size önemli bir şey daha belirteyim. Tüm ilçelerde çiftli eğitim yapan okul sayısı fazlayken, bizde bu sayı sadece ikidir. İlçemizde Akşemsettin ve Solventaş hariç tüm okullarımızda tekli eğitim yapılıyor.

Bu oldukça güzel bir gelişme. Çünkü il merkezleri bu konuda gerçekten çok sıkıntılı. OKS ve ÖSS de ilçenin durumunun hiç de iyi olmadığını biliyoruz. İlçe olarak nelere ihtiyacınız var?
OKS ve ÖSS de gerilerdeyiz, hatta en sonuncuyuz. Ancak hedefimiz çok büyük. Burası çok göç alan bir bölge. Bununla birikte çarpık kentleşme de var. Kültür mozaği çok fazla. Başarısızlığı bahane ederek, kaybedecek zamanımız yok!

İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak yapmayı planladığınız ilk icraatınız ne olacak?
Büyük hedeflerim var, umarım gerçekleştiririm. İcraatlarımızın başında velileri bilinçlendirmek geliyor. İlçede veli toplantıları yapacağım. Bu konuda eğitim bilimcilerinden destek isteyeceğim. SBS de neler olduğun anlatmak ve sınav bilincini geliştiren çalışmalar yapacağım. Bu toplantılara tüm öğrenci ve öğretmenlerin de katılımını istiyorum.

Okul müdürleriyle nasıl bir yol izleyeceksiniz?
İlçemizde okul sayısı az olduğu için ben okul müdürlerimle bir aile gibiyim. Müdürlerimle sık sık bir araya gelebiliyorum. Dolayısıyla tüm müdürlerimi çok iyi takip etme şansına sahibim. Ben müdürlerimle her an göz göze gelebiliyorum. Kim olursa olsun en iyi iletişimin gözle iletişim olduğuna inanıyorum.

İlçe müdürlüğünde görev yapan personeliniz kimlerden oluşuyor?
Yeni kurulan bir ilçe olmak kolay değil. Bütün arkadaşlarımızla birlikte canla-başla çalşıyoruz. Çalışma arkadaşlarım şube müdürüm Ali Perçin, okul öncesi ve evrak kayıtta Gülbahar Kaplan, atama ve özlükte Ahmet Yıldız, özel öğretim Dursun Arslan, eğitici bilişim teknolojileri formatörü Erhan Öztürk, muhasebede Ersin Dursun, sağlık ve kültürde Sadi Bozo, eğitim-öğretim ve öğrenci işlerinde Hikmet Ogur, yardımcı hizmetlerde ise Yusuf Bokurt ve Serap Akın görev yapıyor. Ben her zaman personelime güvendim, bundan sonra da güveniyorum.

VELİLER BİZE GÜVENSİN
Okul-çocuk ve aile işbirliği konusunda neler söyleyeceksiniz?
Okul-çocuk ve aile kavramlarını bir bütün olarak düşünürüm. Bu üç öğeyi eğitimde hiçbir zaman ayrı değil, bütün görüyorum. İletişimin önemine inanıyor ve  işbirliği olduğu sürece tüm başarıların artacağını düşünüyorum.

İlçe milli eğitim müdürü olarak velilerimize neler söylersiniz?
Velilerimiz bizlere güvensin. Velilerin de okulları benimsemesi lazım. Velilerin çocuklarının okulu için her zaman Bizim okulumuz demesi lazım.

Sizce  iyi bir öğretmen nasıl olmalı?
Bana göre bir öğretmenin bilgi ve teknolojik donanımlı olması çok önemli. Ancak bu donanımını öğrenciye de aktarması lazım. Araştıran, vatanını milletini ve insanı, özellikle çocukları seven bir kişilikte olmalı.

Tasarruf tedbirleri konusunda siz neler söyleyeceksiniz?
Tasarruf önemli bir konu. Her şeyin aşırısı zarar. Tasarruf yapmanın faydasını da görüyoruz elbette. Bu konuda tüm okullarımıza ve okullarda görev yapan tüm sosyal kulüplere konuyla ilgili açıklamalar yapacağız. Okul duvarlarına çeşitli uyarılar asarak, konuyla ilgili hassasiyetimizi belirteceğiz.

Sayın Uyar, ilçenizde bulunan su deposundan bozma, 30 fabrika arasında yer alan, sobalı ve bir köy okulunu anımsatan Yıldız Mahallesi İ.Ö.O. ile ilgili haberimizi Bizim Kocaeli de izlemişsinizdir. Bu çocuklarımız zehir soluyor. Haberimiz üzerine vali bey konuya el attı. Siz neler söyleyeceksiniz?
Evet haberinizi izledim. Konuya biz de vakıfız. O okulu ben de ziyaret ettim. Hatta okulu gezerken ben de eski günlerime döndüm. O okul mağduriyetinin dışında bana çok güzel duygular veriyor. Ancak Sayın kaymakamımızla birlikte programımıza aldık. Yer sorunumuz var. Sayın valimiz de sizin haberiniz üzerine konuyla ilgileneceğini bildirmiş. Çok memnun olduk. Buralara kadar gelerek eğitimle ilgili sorunlarımızı gündeme getirdiğiniz için ben size teşekkür ederim.

 

Eğitim Dünyası na son mesajınız nedir?
Biz, Dilovası nda farklılık yaratmak istiyoruz. Eski Dilovası imajını sileceğiz, mevcut durumun üstüne çıkacağız. Okul müdürlerine verdiğim her görevin takipçisi olacağım. İnsanlarla göz teması çok önemli. Yöneticiler ve öğretmenlerimle kuracağım tüm iletişimlerden sonuç da isteyeceğim. Yeni eğitim yılının sağlıklı ve başarılı geçmesini dilerim.

 

Bizim Kocaeli Gazetesi

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: büyük, hedeflerim, var
Yorumlar
Haber Yazılımı