Haber Detayı
27 Haziran 2009 - Cumartesi 00:00
 
Asma köprü, Körfez’in tacı olacak
Başkan Karaosmanoğlu, Körfez Asma Köprüsü ile ilgili bilgiler verdi. Karaosmanoğlu ‘’Haliç, İstanbul’un Altın Boynuzuysa, İzmit Körfez’i de Kocaeli’nin inci gerdanlığıdır. Körfez Geçişi Projesi de, bu gerdanlığın tacı olacaktır’’ dedi.
GÜNCEL Haberi
Asma köprü, Körfez’in tacı olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye’nin önde gelen haber kanallarından biri olan Habertürk 18.00 haber bültenine konuk oldu. Canlı yayında kısa süre önce ihalesi yapılan İzmit Körfez Geçişi’yle ilgili soruları yanıtlayan Başkan Karaosmanoğlu, Körfez Asma Köprüsü ile ilgili bilgiler verdi. Karaosmanoğlu ‘’Haliç, İstanbul’un Altın Boynuzuysa, İzmit Körfez’i de Kocaeli’nin inci gerdanlığıdır. Körfez Geçişi Projesi de, bu gerdanlığın tacı olacaktır’’ dedi.

ISRARLI TAKİPLERİMİZ SONUÇ VERDİ

Habertürk’te ‘’İzmit Körfezi’ne Gerdanlık’’ başlığıyla verilen haberin ardından canlı yayın konuğu olan Başkan Karaosmanoğlu, Sekapark’taki iskeleden Türkiye’ye seslendi. Dilovası-Hersek Burnu arasında planlanan asma köprünün yapımının, hükümet ve bakanlıklar nezrinde yürüttükleri çalışmalar ve ısrarlı takipleri sonucunda ihale edildiğini hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu Türkiye’nin en önemli yatırımlarından birisidir. İzmit, Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahında. D-100 Karayolu, İzmit’in içinden geçiyor. TEM Otoyolu, Kocaeli’yi boydan boya kat ediyor. Ege bağlantısını sağlayan D-130 Karayolu da, Kocaeli sınırlarından geçiyor. Bu Kocaeli’den günde 220 bin motorlu aracın geçiş yapması anlamına geliyor’’ bilgisini verdi.
 
 
KOCAELİ İÇİN ALTIN DEĞERİNDE PROJE

Yapılacak İzmit Körfez Geçişi’nin Kocaeli’nin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağını da dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu Kocaeli’ye hayat verecek, çok önemli projelerden birisidir. Açıldığında en büyük mutluluğu Kocaeli halkı olarak biz yaşayacağız. Kocaeli sanayinin başkenti niteliğinde, bu nedenle körfezde çok önemli bir gemi trafiği de var. İzmit Körfezi, dünyanın en güzel iç denizlerinden biri. Bu bizim için altın değerinde bir yatırım. Kocaeli, çevre açısından da en önemli illerden biri. İzmit Körfez Geçişi’yle bareber, Kocaeli’den geçecek araç sayısındaki azalma, çevre açısından da büyük değer taşıyor’’ şeklinde konuştu.
 
 
1.5 SAATLİK YOL 5 DAKİKAYA İNECEK

Başkan Karaosmanoğlu, 1.645 metre uzunlukla dünyanın en uzun 2. asma köprüsü olacak İzmit Körfez Geçişi’nin 1.5 saat süren Körfez geçişini 5 dakikaya indireceğine de dikkat çekti. Başkan Karaosmanoğlu, projeyle yıllık 870 milyon TL tasarruf sağlanacağı bilgisini de verdi. Ayrıca HaberTürk ekibi, canlı yayın sırasında Körfez’de denetleme uçuşu yapan Büyükşehir’in uçağını da gündeme getirdi. Başkan Karaosmanoğlu, denize inip kalkabilen bu uçakla gemilerden ve derelerden Körfez’e gelen kirliliği anında tespit edebildiklerini söyledi.
Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: asma, köprü, körfezin, tacı, olacak
Yorumlar
Haber Yazılımı