Haber Detayı
18 Temmuz 2017 - Salı 02:08
 
2017 Üniversite Tercihleri Başladı
2017 ÖSYS tercih işlemleri 18 Haziran'da (bugün) başladı. Başvurular 26 Temmuz'da sona erecek.
EĞİTİM Haberi
2017 Üniversite Tercihleri Başladı

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı için, Üniversite adaylarının tercih işlemleri ne zaman başlıyor...

Ünversiteli olmak için tercih işlemleri, Temmuz 2017'de başlayacak.Kesin tarihler ÖSYM tarafından adaylara (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden bilrilecek.Güncel duyuru ve bildiriler için ilgili adresi sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz

Adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile internet üzerinden tercihlerini yapabilecek. Üniversite adaylarının tercih işlemleri ÖSYM'den yapılan duyuru ile başlayacak. Adaylar, tercihlerini, (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak, ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri de geçerli olmayacak. İşlemler, yine bildirilen tarihte sona erecek.

 

Öte yandan, adaylar, tercihlerini yaparken, ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecekleri 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan yararlanabilecek.

 

ÖSYS sonuçları, (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacak.

 

Bu arada, 2017-2018 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

 

LYS TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tercihte bulunacak olan üniversite adaylarının bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bunlardan biri ÖSYM'nin geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğu tercih barajı. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik vb. bölümleri tercih edecek öğrencilerin başarı sıralamasında belirli bir alt sınıra ulaşmış olmaları gerekiyor.

Bazı bölümler için tercih alt sınırı şu şekilde olacak;

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 150.000

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)

En düşük 240.000

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 200.000

Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 40.000

Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

 

En düşük 240.000

 

2017 Üniversite Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

 

2017 Üniversite Tercih İşlemleri için Tıklayınız

 

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

 

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

 

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2017, Üniversite, Tercihleri, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı