Haber Detayı
29 Mayıs 2009 - Cuma 00:00
 
19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Dilovası’nda renkli gösterilerle kutlandı.
GÜNCEL Haberi
19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün,  Samsun’dan 90 yıl önce başlattığı  kurtuluş mücadelesinin yıldönümü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Dilovası’nda renkli gösterilerle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan Bayram, Şehit Nihat KARATAŞ stadyumunda devam etti. İlçe Kaymakamı Hasan GÖÇ, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Daha sonra Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. İlçe Mili Eğitim Müdürü Hayrettin UYAR; Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düştüğünü belirterek,"Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine sizler taşıyacaksınız. Demokratik, laik ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti`nin Gençlerine güvencimiz tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyor ve bayramınızı tebrik ediyorum."dedi.     

Öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı ve şiirler okudu. Cumhuriyet`in 10.yıl Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve Gençliğin Ata’ya cevabı trübünlerden büyük alkış aldı. Ödül töreni, geçit töreni ve gösterilerden sonra kutlama sona erdi.

 

Kaymakam Hasan GÖÇ’ ten Bayram mesajı:

 

Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs,  Atatürk’ün Samsun`a ayak basmasıyla başlayan, ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız Türk Devleti kurmak amacıyla, milli mücadelenin ilk adımının atıldığı gündür. Milletimiz, bağımsız yaşama arzusu ve içinde yaşattığı milli mücadele ruhuyla  “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek azim ve kararlılıkla kurtuluş destanını yazmıştır. Zorlu mücadele ve büyük fedakarlıklarla kazanılan  bu ülkeyi, Atatürk Türk Gençliğine emanet etmiştir. Atatürk, Gençliğe Hitabesinde: “Türk İstiklalini Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceksin” diyerek, gençliğe olan güvenini göstermiştir. Sizlerde İlimde, bilimde, sporda, sanatta başarılı olarak Atatürk’ ün sizlere duyduğu güveni boşa çıkarmayacaksınız. Türkiye’nin sağlıklı, eğitimli, genç ve dinamik mimarları olarak; Türkiye’nin kültürüne, değerlerine, kimliğine ve bütünlüğüne sahip çıkacaksınız. İç ve dış düşmanların emellerine alet olmayacaksınız. Milli birlik ve beraberlik ruhu ile kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı, 19 Mayıs 1919 tarihini  ve vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi unutmayacaksınız.

Bize bugünümüzü yaşatan Ulu Önder Atatürk’ü ve Şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarak; yükselen  neslin, idealist gençlerini sevgiyle selamlıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. 

    

 

 Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: 19, mayıs, coşkuyla, kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı